میزان جریمه کمیسیون ماده 99 : نرخ جریمه بر اساس زمان وقوع تخلف یا زمان رسیدگی؟

میزان جریمه کمیسیون ماده 99

میزان جریمه کمیسیون ماده 99 در روستا یا جریمه ساخت و ساز غیر مجاز در خارج از حریم شهرها و در روستا چه روستای دارای طرح هادی و چه روستای فاقد طرح هادی، موضوع مطلب حاضر است.

نخست آنکه کمیسیون موضوع ماده 99 قانون شهرداری به تخلفات ساختمانی خارج از حریم شهرها رسیدگی می نماید البته رسیدگی این کمیسیون مانع از تعقیب کیفری ساخت و سازها و تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی زراعی و باغی چنین محدوده هایی توسط سازمان جهاد کشاورزی نیست.

دوم آنکه مستنداً به تبصره 2 بند 3 مـاده 99 قانون شهرداری ، ضمانت اجرای تخلفات ساختمانی در محدوده ای که در صلاحیت کمیسیون یاد شده است، یا قلع بناست یا اخذ جریمه معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی تکمیل ­شده.

اینکه در چه مواردی حکم به پرداخت جریمه صادر می شود و در چه مواردی حکم بر اخذ جریمه و ابقای بنا، خود مطلب مستقلی است ولی اجمالاً عدم رعایت کاربری، نقض حقوق مالکانه اشخاص و نادیده گرفتن طرح های دولتی و طرح هادی در تعیین نوع ضمانت اجرا موثر می باشد.

با توضیح بالا مشخص شد که میزان جریمه کمیسیون ماده 99 معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی تکمیل ­شده است.

اما سوال این است که قیمت زمان وقوع تخلف ملاک است یا زمان رسیدگی کمیسیون؟

متاسفانه در حالی که بر مبنای آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری، جریمه کمیسیون ماده صد بر اساس ارزش معاملاتی سال وقوع تخلف محاسبه می گردد، هیات عمومی طی تصمیمی قابل انتقاد، در مورد کمیسیون ماده 99 قیمت زمان رسیدگی را ملاک دانسته است و این رای منتهی به تنبیه شدیدتر متخلفین ساختمانی خارج از حریم شهر نسبت به متخلفات ساختمانی ای می گردد که مرجع رسیدگی به تخلفات آنها کمیسیون ماده 100 شهرداری است.

رای مورد نظر به قرار زیر است:

برمبنای تبصره 2 بند 3 مـاده 99 قانون شهرداری (الحـاقی 27؍11؍1345) کمیسیون موضوع این تبصره مکلّف شده است تا درخصوص ساخت و سازهای غیرمجاز، «نسبت به صدور رأی قلع بنا یا جریمه معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی تکمیل ­شده» اقدام نماید و منظور از وضع حکم فوق، محاسبـه جریمـه اعیانی تکمیل ­شده بر اساس قیمـت روز رسیدگی است. ثانیاً: محاسبه و تعیین جریمه بر اسـاس قیمت روز اتمـام سـاخت و سـاز که ممکن است مدت زمان زیادی از آن گذشته باشد، با فلسفه وضع قانون مزبور مغایرت داشته و دارای بازدارندگی لازم نیست. بنا به مراتب فوق، رأی شماره 140131390000676191-25؍3؍1401 صادره از شعبه هشتم تجدیدنظر دیوان عدالت اداری که متضمن تأیید رأی کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری بوده و براساس آن تاریخ روز رسیدگی ملاک محاسبه جریمه قرار گرفته است، صحیح و منطبق با موازین قانونی است. این رأی به استناد بند 2 ماده 12 و ماده 89 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 برای شعب دیوان عدالت اداری و سایر مراجع اداری در موارد مشابه لازم‌الاتباع است.(دادنامه شماره 140109970905811322مورخ 3؍8؍1401هیات عمومی دیوان عدالت اداری)

ایراد وارد به قسمت ثانیا رای بالا به این بیان است که چرا کم کاری دستگاه های نظارتی مانند بخشداری،دهیاری و کمیسیون ماده 99 و استانداری در مورد تعقیب به موقع متخلف و تشکیل پرونده و صدور رای در مدت معقول بر شخص متخلف تحمیل گردد و اینکه رای صادره فاقد بازدارندگی است از این جهت که بین زمان وقوع تخلف و صدور رای فاصله زمانی حایل می گردد، مسئولیتی را به فرد متخلف منتسب نمی نماید.

به هر حال رای صادره برای تمامی مراجع اداری از جمله کمیسیون ماده 99 و البته شعب دیوان عدالت اداری لازم الاتباع است.

این مطلب توسط مسعود فریدنی ( وکیل کمیسیون ماده 99 ) با عنوان میزان جریمه کمیسیون ماده 99 تدوین گردیده است.

12 دیدگاه. Leave new

 • اکبر خلعتبری
  2023-01-27 13:48

  با عرض سلام و ادب معرو ضم که حدود بیش از ۱۰ سال قبل در روستای محل زندگی خودم بدون مجوز دهیاری اقدام به ساخت واحد مسکونی نمودم ایا اکنون دهیار جدید می تواند ادعای تخریب نگاید و …البته در بافت بود و زمین هم ارثیه پدری می باشد

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-04-10 23:43

   درود
   مشمول مرور زمان نمی شود.
   اگر اصول فنی و مهندسی رعایت شده و استحکام بنا داشته باشد و تجاوزی به معابر نشده باشد ، قاعدتاً باید رای به ابقا بنا با تعیین جریمه صادر نمایند.

   پاسخ
 • بابک
  2023-11-12 19:21

  با سلام بنده سال ۹۳ یکباب سوله خریده ام که مجوز ساخت نیز داشته است در بازرسی بعمل آمده عدم استحکام تشخیص و رای به تخریب داده شد که بلافاصله از طریق دیوان عدالت اداری و تامین استحکام بنا رای تخریب شکسته شد و الان تبدیل به جریمه شده .با توجه به اینکه مجوز ساخت نیز داشته و استحکام بنا تامین شده مبنای جریمه چیست ؟ سپاسگزارم.

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-11-24 00:56

   درود
   با توجه به رای وحدت رویه بالا، به نرخ روز زمان رسیدگی محاسبه می گردد.

   پاسخ
 • سلام
  خانه ده متری نویه باغ خارج از طرح هادی ساختم
  الان از طریق شورای بخش ها برای گرفتن امتیاز های آب و برق به کمیسیون ۹۹ ارجاع داده شدم
  استحکام بنا تایید شده
  مشکل حریم راه و معابر ندارن
  بعد از پرداخت جریمه با حکم کمسیون میشه امتیاز های آب و برق گاز رو گرفت برای خانه ده متری

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-12-08 00:54

   سلام قاعدتاً با پرداخت جریمه، پایان کار صادر می شود و باید مجوز انشعابات هم بدهند ولی اینکه ادارات گاز، برق و آب ، حد نصاب یا ضابطه ای از حیث لزوم داشتن حداقل مساحت به عنوان شرط دادن انشعاب دارند یا خیر بی اطلاعم.

   پاسخ
 • مصطفی
  2024-01-08 16:48

  سلام و خدا قوت.. سال۹۶ اقدام به جواز برای تخریب و نوسازی کردیم و سال ۹۷ شروع به ساخت و اتمام ان در همان سال انجام شد و در همان سال پرونده برای میزان خلاف تشکیل و به ادارات مربوطه ارسال شد اما پرونده در فرمانداری مفقود و بعد از ۸ ماه به ما اطلاع دادن که دوباره باید تشکیل پرونده داده بشود. حالا بعد از تقریبا ۵ سال ۷۰ درصد قیمت روز محاسبه شده است میخواستم بدونم صدای ما در دیوان عدالت شنیده میشود ضمن اینکه شماره پرونده ونامه های ان پرونده مستند هستند .. ممنون میشم جواب بدین ..

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2024-01-10 00:07

   درود
   بسیار بعید میدونم به این استناد از صدور رای بر اساس نرخ روز خودداری کنند – به نظرم دعوی احراز وقوع تخلف ومطالبه خسارت علیه اداره و کارمندان متخلف مطرح نمایید.خسارت در واقع تفاوت جریمه تعیینی کمیسیون با جریمه به نرخ سال 1397 هست.

   پاسخ
 • حسین پور
  2024-01-10 18:41

  سلام من الان حدود یک ماه داخل زمین دویست متری ساختمان روستا یی شروع به ساخت کردم پی وونداسیون بتن ریختم قرار وام بگیرم حدود ۱۱متر اضافه بنا دارم دهیاری متری چقدر ازمن جریمه میتونه بگیر بی زحمت منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2024-01-11 14:52

   درود
   با رای کمیسیون ماده 99 و به فرض که رای به تخریب صادر ننمایند، 50 تا 70 درصد قیمت روز اعیانی (بنا)

   پاسخ
  • اشکان
   2024-01-16 16:37

   با سلام .سال ۸۶ پدرم توی روستا یه بنایی ساخت که ۴ دهنه مغازه و یه ساختمون روشه.یکی از مغازه هارو سند زد به نام من.ولی چون پروانه ساخت نگرفته بود، توی سند هم فقط زمین ذکر شده نه مغازه یا تجاری.حالا من می‌خوام برای این مغازه برق و گاز و آب بگیرم و برای این کار باید پروانه ساخت داشته باشم.ساختمان هم داخل بافت هست ، همون مغازه منظورم هست.میخواستم بدونم که جریمه ی نداشتن پروانه‌ی اون مغازه رو باید پرداخت کنم یا اینکه باید جریمه کل بنا پرداخت بشه.و اگه فقط باید جریمه همون مغازه رو پرداخت کنم ، جریمش چه قدر هست؟

   پاسخ
   • مسعود فریدنی
    2024-01-18 00:04

    سلام -کل بنا بدون پروانه هست،به فرض که رای به جریمه صادر شود و حکم تخریب ندهند، بایستی کل جریمه پرداخت شود.میزان جریمه: 50 تا 70 درصد قیمت روز اعیانی-در رابطه بین خودتون،شما صرفاً مسئول پرداخت جریمه همون قسمت خریداری شده اید ولی تا جریمه کلی پرداخت نشود، پایان کار صادر نمی شود و نداشتن پایان کار مانع صورت مجلس تفکیکی و سند مفروزی هست.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.