استفاده از وکیل برای نوشتن لایحه دفاعیه

تبصره 5 ماده 101 قانون شهرداری

وکیل برای نوشتن لایحه دفاعیه اعم از اینکه لایحه مربوط به دعاوی حقوقی باشد یا کیفری، در مقام ثبت دادخواست یا شکایت نامه اولیه باشد یا لایحه تجدید نظر،واخواهی و…ممکن است تنظیم و نگارش لایحه را به عنوان وکیل یکی از طرفین پرونده بر عهده گیرد یا لایحه دفاعیه را از قولِ متقاضی تنظیم و نوشتن لایحه بنویسد.

به نظر ما بین طرز نوشتن لایحه توسط وکیل در دو فرض بالا تفاوت هایی وجود دارد منظور از تفاوت ها صرفاً این نیست که در مورد اول ،وکیل، سِمت خود را به عنوان نماینده اصیل بیان دارد و در لایحه تنظیم شده برای متقاضی هیچ نامی از خود نبرده و در واقع از قولِ متقاضی بنویسد،بلکه به نظر در مورد اخیر بهتر است بیان و نوع نگارش عامیانه تر باشد ضمن اینکه اصول حقوقی و مستندات قانونی در موقع تنظیم لایحه مد نظر قرار گرفته و در متن منعکس گردد.

برای نوشتن لایحه دفاعیه تخلفات اداری ، لایحه دفاعیه تغییر کاربری اراضی کشاورزی ،لایحه اعتراض به رای گزینش، لایحه دفاعیه شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری، لایحه دفاعیه تمکین و طلاق، لایحه دفاعیه مطالبه طلب، دادخواست های حقوقی مانند تنظیم سند،خلع ید،فسخ،انفساخ،اقاله،تخلیه مورد اجاره، مطالبه وجه التزام،ابطال و بطلان معامله و استرداد ثمن ،الزام شهرداری به صدور پروانه ،ابطال مصوبات کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران  و شوراهای اسلامی شهرها،تنظیم دادخواست یا لایحه برای کمیسیون های مواد 77،بند 20 ماده 55 و ماده 99 و لایحه دفاعیه ماده 100 و … با شماره تلفن 09123978117 تماس بگیرید.

ذیلاً به چند نکته در خصوص عنوان مطلب یعنی« وکیل برای نوشتن لایحه » اشاره می نماییم:

1-نوشتن لایحه دفاعیه توسط وکیل به عنوان دادخواست یا شکایت اولیه

معمولاً اولین متنی که به دادگاه های حقوقی ،شورای حل اختلاف ،دیوان عدالت اداری و دادسراها و یا دادگاه های کیفری ارائه می گردد،دادخواست یا شکواییه است.متن دادخواست یا شکواییه نیز در واقع یک متن حقوقی است که در عرف قضایی بدان لایحه می گویند.لایحه همان نامه با موضوع حقوقی است که در پرونده های قضایی ارائه می گردد.

در این باره چنانچه کسی توان انعقاد قرارداد وکالت با وکیل دادگستری را نداشته باشد یا به هر علتی تنها استفاده از وکیل برای نوشتن لایحه دفاعیه مد نظر او باشد،می تواند برای تنظیم و نگارش لایحه از وکیل کمک بگیرد.

2-نوشتن لایحه دفاعیه برای واخواهی ،تجدید نظرخواهی ،فرجام خواهی

برای نوشتن هر یک از لوایح بالا و نیز مواردی مانند اعاده دادرسی ،اعتراض موضوع ماده 79 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری،اعتراض ماده 477 نیز می توان از کمک وکیل بهره برد.

3-هزینه یا قیمت تنظیم لایحه توسط وکیل

توقع نوشتن رایگان لایحه توسط وکیل جز در مواردی که وکیل راساً قصد کمک به متقاضی را داشته باشد توجهاً به اینکه محل درآمد وکلای دادگستری همین خدمات حقوقی است و نگارش لایحه مستلزم صرف وقت و استفاده از فن و شمّ وکالت است، منطقی نیست.

راجع به اینکه هزینه تنظیم لایحه چه میزان است بایستی موضوع پرونده،عمومی یا تخصصی بودن مورد دعوی ،دانش و سوابق وکیل و توانایی های نگارشی وکیل توجه نمود.

متاسفانه بعضاً مردم به جهت عدم اطلاعات حقوقی و مهم ندانستن کیفیت تنظیم لایحه در این باره بررسی لازم را ننموده و ممکن است حتی از ناحیه برخی وکلا نیز به دلایل مختلف ،لوایح دفاعی ضعیفی تنظیم گردد.

استفاده از وکیل برای نوشتن لایحه دفاعیه

شما می توانید از هر نقطه از کشور جهت تنظیم لایحه دفاعیه در خصوص آن دسته از دعاوی که در حوزه کاری این دفتر است با شماره تلفن 09123978117 (به نام مسعود فِرِیدنی وکیل پایه یک دادگستری) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.