متن شکایت جهاد کشاورزی بابت تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها

عدم اجرای طرح تفصیلی

متن شکایت جهاد کشاورزی بابت تغییر کاربری اراضی کشاورزی که در زیر درج می گردد اقتضای ارائه دفاع از اتهام تغییر کاربری اراضی کشاورزی و نیز شکایت از اقدامات غیر قانونی اداره جهاد کشاورزی را نیز دارد.

ضمن ارائه متن شکایت جهاد کشاورزی، در پایان دو لینک راجع به لایحه دفاعیه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و نیز دادخواست احراز تخلف از قوانین و مقررات علیه جهاد کشاورزی درج می گردد.

نمونه متن شکایت جهاد کشاورزی

ریاست محترم دادگستری شهرستان …

موضوع: اعلام وقوع جرم تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها توسط آقای…

با سلام

احتراماً حسب گزارش مورخ … اعضا اکیپ کردشگری این مدیریت مشاهده گردیده که آقای …..اقدام به تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها به متراژ 310 متر مربع ( احداث بنا) و ساخت و ساز غیر مجاز در پلاک ثبتی …. اصلی از بخش مرکزی شهرستان ………..واقع در روستای …. بدون اخذ مجوز از کمیسیون تبصره یک ماده یک قانون اصلاحی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب 1/8/1385 نموده است لذا بدین وسیله مستنداً به مواد سه و 10 قانون فوق الذکر اولاً-تقاضای صدور دستور توقف عملیات ساخت و ساز ( مستند به تبصره یک ماده 10 ) و ثانیاً-صدور دستور قلع بنای احداثی ( مستند به تبصره دو ماده 10 ) و سپس تقاضای تعقیب کیفری نامبرده و صدور حکم بر قلع و قمع بنای احداثی و اعاده وضع به حالت اولیه را دارد.ضمناً آقای … به عنوان کارشناس حقوقی به نمایندگی از طرف این مدیریت به منظور ارائه دفاعیات لازم و حضور در جلسات و پیگیری های پرونده در مراجع قضایی و نیروی انتظامی معرفی می گردد.

….

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ….

بیشتر بدانید:

1-نمونه لایحه دفاعیه تغییر کاربری

2-دادخواست احراز وقوع تخلف از قوانین و مقررات علیه جهاد کشاورزی

این مطلب با عنوان نمونه متن شکایت جهاد کشاورزی تدوین گردیده است.

18 دیدگاه. Leave new

 • جعفرکشاورز
  2022-05-11 00:46

  شما مارافریب دادید به حرف شما گوش دادیم شرکت ماشین سازی ماشین آلات کاشت کشاورزی رادرقزوین افتتاح وبا۵نفرهرچه داشتیم گداشتیم تابه مرحله تولید رسد و۴تاماشین هم ساختیم ولی درتولیدانبوه نه وام ونه حمایت ونه حتی فراموش شدیم که وجود داریم.یکساله فقط منتظرمساعدت هستیم.بیچاره شدیم

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-05-11 02:09

   سلام
   فکر می کنم برداشت شما این هست که این سایت متعلق به مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است ولی برداشت شما اشتباهه.
   این سایت غیر دولتی و صرفاً یک سایت حقوقی و وکالتی است.

   پاسخ
 • ناصر پورمولود
  2022-06-07 00:02

  سلام اینجانب ناصر پورمولود ازشهرستان بوکان اهل روستای محمودآباد شهرستان بوکان از اموراراضی جهادکشاورزی شهرستان بوکان بخاطر استعلام سندهای نسق پدربزرگ ام که در دو مرحله زمین کشاورزی خریداری کرده که بانامه وسربرگ کارشناس خواستیم مارا بازی ددانن ومسخره بعداز چهل وپنج روز موفق نشدیم جواب استعلام بگیریم

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-06-08 23:37

   سلام
   دقیق متوجه منظور شما نشدم.با این حال در جایی که دستگاه اجرایی یا مقام دولتی،ملزم به ارائه پاسخ استعلامات و نامه هاست و در این باره اقدام نمی نماید،می توان از طریق گزارش تخلف به هیات های رسیدگی کننده به تخلفات اداری و طرح دعوی احراز وقوع تخلف در دیوان عدالت اداری در مقام احقاق حق بر آمد.

   پاسخ
   • شکوری
    2022-06-13 17:02

    در خصوص اعلام جرم به جهاد توسط افرادی که ویلاهای غیر مجاز ساخته شده خریدند لطفا راهنمایی کنین
    آیا با اعلام جرم از طرف خود صاحبان ملک به جهاد جلوی تخریب گرفته میشود؟
    برای اعلام جرم به جهاد و اخذ نامه اعلام جرم آیا باید مبلغی پرداخت شود؟

    پاسخ
    • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
     2022-06-13 23:00

     اعلام جرم توسط خریدار ملکی که به طور غیر مجاز در آن ساخت و ساز شده است در موارد بسیاری موجب صدور حکم تخریب می گردد فلذا به ضرر چنین شخص یا اشخاصی است.
     چنین فردی می تواند به عنوان گزارش دهنده، مراتب را به جهاد کشاورزی اعلام نماید و سازمان جهاد کشاورزی مسئول طرح شکایت کیفری است.ارائه گزارش هزینه ای در بر ندارد.

     پاسخ
   • رضا کریمی
    2024-05-15 21:18

    با سلامجهاد کشاورزی در دادگاه علیه زمین بنده در دادگاه طرح شکایت نموده اما اشتباه نام پدر بنده را نوشته آیا میتواند زمین که به نام پدرم نیست حکم تخریب بگیرد

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
     2024-05-17 22:55

     درود
     بر حسب اصل شخصی بودن جرایم و مجازات ها، خیر
     منتها در جرم تغییر کاربری، ممنوعیت به فعل تغییر کاربری غیرمجاز برمی گردد و نهایتاً با طرح شکایت علیه مرتکب واقعی،در فرض جمع شرایط، حکم بر محکومیت و خصوصاً قلع و قمع صادر می شود.

     پاسخ
 • قاسمی
  2022-10-19 10:47

  سلام
  اگر برای یک ملک که برای خلافی اقدام شده استانداری در کمیسیون ۹۹ روستایی حکم تخریب صادر کرده باشد و بیش از ۲سال از زمان صدور حکم گذشته باشد میتوان برای حکم برائت از جهاد کشاورزی اقدام کرد و حکم استانداری ملغی بشود؟

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2022-10-20 00:20

   سلام.خیر این موضوع نه تنها اثری در صدور حکم برائت ندارد بلکه به هر حال موید ساخت و ساز فاقد پروانه هست.اگر جهاد علیه شما شکایت کرده،بر راه کارهای دفاعی دیگر مانند مرور زمان، تغییر کاربری احتمالی سابق و… تمرکز نمایید.

   پاسخ
   • قاسمی
    2022-10-20 13:47

    خیر جهاد شکایتی نکرده بوده
    ملک در شمال و در یک زمین با کاربری باغ و داخل طرح هادی هست
    پس از ساخت فقط برای دریافت انشعابات برای خلافی اقدام کردیم و با اقدام برای خلافی مجوز دریافت انشعابات برق و گازرو بخشداری داد و الان ۳ساله ک وصل هستن
    اما بعد از یک سال حکم تخریب صادر شد
    الان ک ۲سال هم از روی حکم گذشته ایا کاری برای شکستن حکم میشه انجام داد؟

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
     2022-10-21 17:18

     خیر
     اعتراض به رای کمیسیون ماده 99 برای اشخاص ساکن ایران، تنها در مهلت سه ماه از تاریخ ابلاغ قابل شکایت است.

     پاسخ
 • حبیب احمدی
  2022-11-26 08:39

  سلام جناب فریدونی عزیز.
  چنانچه از طرف دادگاه مبنی برای ساخت بنا که مشمول مرور زمان گردیده رای تبریه صادر شده باشد و این رای مجددا در دادگاه تجدید نظر تایید شود . آیا جهاد کشاورزی بابت اون بخش،از زمین که تغییرات شامل بنا و شن ریزی و دیوار چینی هست باز جریمه میکند یا نه ؟ منظورم اینه حال با اینکه رای برایت صادر شده بابت اون ساخت و ساز و شن ریزی جریمه ای نمیکند

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-01-14 20:33

   درود بر شما
   این موارد، مشاوره محسوب میشه و قاعدتاً می بایست هزینه مشاوره پرداخت بشه چون واقعاً فرصت مشاوره رایگان نیست.ولی به طور خلاصه:
   شمول مرور زمان باعث متوقف شدن تعقیب میشه بنابراین در این موارد، قرار موقوفی تعقیب صادر میشه و با صدور قرار موقوفی تعقیب،جریمه ای اخذ نخواهد شد، نگران نباشید.

   پاسخ
   • لیلی
    2024-05-26 23:05

    مشمول مرور زمان شدن بابت دعوای کیفری است که جرمی صورت گرفته
    جهاد می تواند دوباره دعوای حقوقی در رابطه با غیر مجاز بودن ساخت و ساز مطرح کند

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
     2024-05-28 22:28

     اول اینکه سلام
     دوم اینکه نظر شما در رویه و دکترین محدود این زمینه ها، در اقلیت است اما درخور توجه از این جهت که راه فرار از فلسفه وضع قانون حفظ کاربری را مسدود می نماید.
     منتها بحث بر این است که قانون حفظ کاربری، قانونی کیفری است و قانون باید به نفع متهم تفسیر شود و اصل بر حرمت مال مسلمان است و مستنداتی مانند ماده 30 قانون مدنی و اصل 22 قانون اساسی و … داریم و از آرای وحدت رویه هم مجازات بودن ضمانت اجرای قلع و قمع بر می آید.

     پاسخ
 • محمد
  2023-12-13 17:08

  سلام علیکم
  بنده زمینی دارم که دو طرف زمینم ویلاسازی شده کاملا قانونی به همراه پایانکار ولی جهاد نمیذاره دیوارکنم و میگوید کشاورزی کن و دیوار بنده را تخریب کردن ایا میتونم شکایت کنم از جهاد (زمینم حریم شهر هست

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-12-14 23:48

   درود
   حتی برای دیوارکشی هم باید از جهاد مجوز بگیرید.
   جهاد مکلف هست که در مورد تغییر کاربری های فاقد مجوز، طرح شکایت کند و بعد از قطعی شدن حکم قلع و قمع،حکم اجرا می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.