ضوابط تصمیم گیری کمیسیون ماده پنج یا کمیسیون تغییر کاربری

ضوابط تصمیم گیری کمیسیون ماده پنج

ضوابط تصمیم گیری کمیسیون ماده پنج یا کمیسیون تغییر کاربری موضوعی است که اختصاراً بدان می پردازیم.

تغییر کاربری اراضی شهری ممکن است موجب افزایش یا کاهش قابل توجه قیمت املاک گردد. برای نمونه چنانچه کمیسیون ماده پنج، کاربری ملکی مسکونی را به فضای سبز تغییر دهد،معمولاً قیمت ملک به کمتر از نصف کاهش می یابد. از طرفی در بسیاری از مواقع، شهرداری به جهت نداشتن بودجه، قادر به تملک و پرداخت بهای ملک نیست و حتی از صدور پروانه ساختمانی نیز (با وجود تکالیف قانونی در این باره) خودداری می نماید و مالک در برزخی گرفتار می گردد که نمی تواند از ملک خود بهره برداری نماید.

بدون شک قرار گرفتن ملک مردم در طرح های دولتی و شهرداری بایستی با در نظر گرفتن توان و رغبت دستگاه صاحب طرح برای پرداخت حقوق قانونی مالک انجام پذیرد. اما متاسفانه در عمل به این مهم توجه نمی شود و شمار فراوان املاک بلاتکلیف واقع در طرح، موید این موضوع است.

با وجود فقر قانونی در زمینه ضوابط یا ملاحظات تغییر کاربری اراضی شهری، ماده 49 آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه ای منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 حکمی قابل توجه در این باره است. که عین متن آن ذیلاً درج می گردد:

ماده 49 – در بررسي تغييرات طرح تفصيلي بايد كليه ضوابط و معيارهاي فني و تخصصي مورد توجه قرار گرفته باشد. براي اثبات كفايت بررسيها بايد موارد زير به جلسه توضيح داده شود:

1- احراز ضرورت تغيير در طرح؛

2- پيشنهاد زمين مناسب براي جايگزين از حيث مساحت و محل وقوع در هماهنگي با طرح جامع، چنانچه تغيير مربوط به كاربريهاي عمومي باشد؛

3- رعايت حقوق مكتسب اشخاص؛

4 – نحوه تأمين خدمات و تأسيسات زيربنايي شهري و امكان اصلاح و جابجايي شبكه هاي موجود

بنابراین در جایی که مالک یا وکیل او قصد شکایت از مصوبه یا مصوبات کمیسیون ماده پنج در مورد ملک خود را دارد بهتر است مفاد مصوبه را با مقرره بالا تطبیق دهد و در جهت اثبات ناموجه بودن تصمیم کمیسیون ماده پنج به بندهای بالا استناد نماید.

این مطلب در واپسین روز تابستان 1402 توسط مسعود فریدنی ( وکیل امور ملکی و شهرداری) با عنوان ضوابط تصمیم گیری کمیسیون ماده پنج یا کمیسیون تغییر کاربری تدوین گردیده است.

2 دیدگاه. Leave new

 • امیرحسین بصیری
  2023-12-28 22:49

  مسعود عزیز؛
  همیشه با خواندن مطالبت یاد گرفته ام.
  از تو بسیار ممنونم.

  دوستدار تو
  امیرحسین بصیری

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2023-12-30 00:23

   درود بر شما جناب بصیری عزیز : همکار گرامی و فرهیخته /سپاسگزارم
   شما محبت دارید و نظر لطفتان است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.