رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز و نحوه جبران خسارت از مالباخته

نظریه مشورتی در خصوص مهلت پرداخت محکوم به توسط شهرداری

رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز شامل چه مواردی می گردد؟ آیا پرداخت به نرخ روز شامل هر نوع مالی است که مورد انتقال مال غیر و یا کلاهبرداری قرار می گیرد و یا صرفاً در جایی که مال موضوع کلاهبرداری وجه نقد است؛ می توان مدعی پرداخت به نرخ روز شد؟

از طرفی ترتیب دادخواهی ، قالب دعوی و مرجع رسیدگی کننده به این ادعا چیست؟

اداره حقوقی قوه قضاییه در این مورد نظریه ای صادر نموده که در زیر درج می گردد:

استعلام : در جرایم کلاهبرداری ، فروش مال غیر و مانند آن که دادگاه مکلف است در رأی خود راجع به رد مال نیز اظهار نظر کند ، آیا علاوه بر رد مال می توان به موجب دادخواست جداگانه مطالبه خسارت تأخیر تأدیه و جبران خسارت کرد و آیا خواهان علاوه بر رد مال ، استحقاق مطالبه خسارت تأخیر تأدیه و سایر خسارات ناشی از جرم از دادگاه کیفری را دارد ؟

پاسخ : در خصوص بزه های انتقال مال غیر و کلاهبرداری ، بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس ، و ارتشاء و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷ ، دادگاه مکلف است مرتکب جرم را علاوه بر حبس و جزای نقدی ، به رد « اصل مال » محکوم کند و منظور از « اصل مال » ، حسب مورد همان اصل ثمن پرداختی یا مال موضوع کلاهبرداری و است و شامل مابه التفاوت کاهش ارزش ثمن یا مال مورد کلاهبرداری نمی شود ؛ شایسته ذکر است در فرضی که مال موضوع کلاهبرداری وجه نقد باشد با توجه به مواد ۱۰ ، ۱۴ و ۱۵ قانون آیین دادرسی کیفری و آرای وحدت رویه شماره های ۷۳۳ مورخ ۱۵/۷/۱۳۹۳ و ۸۱۱ مورخ ۱/۴/۱۴۰۰ هیأت عمومی دیوان عالی کشور ، مال باخته می تواند تحت عنوان ضرر و زیان ناشی از جرم محکومیت مرتکب بزه به پرداخت خسارات قانونی از جمله مابه التفاوت ارزش وجه موضوع جرم را با تقدیم دادخواست حسب مورد از دادگاه کیفری رسیدگی کننده به جرم و یا دادگاه حقوقی درخواست کند . (نظریه مشورتی شماره 831/1400/7 مورخ 19/8/1400 )

این مطلب در خصوص رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز توسط مسعود فریدنی (وکیل پایه یک دادگستری) تدوین گردیده است.

18 دیدگاه. Leave new

  • پیمان فضلی قرابقلو
    2022-05-22 09:54

    بسیار از راهنمایی ارزنده و مفیدتان سپاسگزاریم

    پاسخ
    • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
      2022-05-22 23:59

      درود
      خواهش می کنم.

      پاسخ
      • پیمان فضلی قرابقلو
        2022-05-23 02:48

        ببخشید بعد از خواندن این مقاله سوالی پیش آمده است، شاکی شکایتی با عنوان کلاهبرداری تقدیم دادگاه نموده با این شرح ک متشاکی طی یک نوع کلاهبرداری توانسته مبلغی را نقدا از شاکی حصول کند، رای نهایی دادگاه با تایید موضوع مورد شکایت به رد مال متشاکی صادر میشود، متشاکی در موعد مقرر در اجرای احکام حاضر نمی‌شود، آیا شاکی میتواند درخواست رد مال به نرخ روز داشته باشد؟ باز هم بسیار سپاسگزارم

        پاسخ
        • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
          2022-05-24 00:56

          سلام
          در همان پرونده،خیر
          منظور اداره حقوقی،مطالبه ضرر و زیان طی دعوی حقوقی مستقل هست.
          هر چند این نظریه،صرفا مشورتی هست ولی استدلال و استنادات اون قوی هست و میشه در دعوی مطالبه ضرر و زیان ازش بهره برد.

          پاسخ
    • محمد
      2022-06-06 23:42

      در صورت ک حکم کلاهبرداری صادر شود و متشاکی مال برده رد کند به شاکی
      آیا بعد از صادر شدن حکم کلاهبردای امکان مطالبه خسارت تادیه از دادگاه حقوقی به صورت مستقل هست؟

      پاسخ
      • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
        2022-06-08 23:41

        سلام
        به نظر با جمع شرایط مطالبه خسارت تاخیر تادیه مندرج در ماده 522 قانون آیین دادرسی مدنی، صدور حکم به نفع خواهان، منعی ندارد.

        پاسخ
  • منصور
    2022-08-24 20:19

    سلام خسارت تاخیر تادیه در جرم کلاهبرداری از چه زمان محاسبه می‌شود از زمان طرح شکایت یا از زمان رای قطعی ؟

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2022-08-28 09:31

      سلام به نظر می رسد از هنگام طرح شکایت.چون طرح شکایت به نوعی مطالبه رسمی طلب هست.

      پاسخ
  • سمیرا
    2022-10-13 23:01

    با سلام و تشکر
    من در پرونده ای به فروش مال غیر کیفری محکوم شدم که زندان رفتم و رد مال هم به قیمتی که ملک رو فروخته بودم رو انجام دادم. یعنی 410 میلیون رو کامل پرداخت کردم (سال 1399 پرداخت شد.) اما شاکی برای دریافت ضرر و زیان یعنی نرخ روز ملک دادخواست حقوقی هنوز نداده، خودش می گه صبر می کنم هر وقت دلم خواست و خونه گرون تر می شه، درخواست می دم. ممکنه منو راهنمایی کنید که آیا اگر هر زمانی درخواست بده، من به نرخ روز ملک واقعا محکوم میشم یا به نرخ روزی که رد مال رو انجام دادم؟ یعنی اگر سال 1405 شکایت کنه، من به قیمت خونه در سال 1405 محکوم میشم یا قیمت سال 1399 که رد مال کیفری رو انجام دادم؟ (چون از سال 1399 اون پول دست ایشونه و ایشون خودش شکایت نکرده برای حقوقی ش.)
    واقعا ممنون می شم راهنمایی کنید چون خیلی داره اذیت می کنه و نمی دونم چیکار کنم. در حقیقت هم من فروش مال غیر نکردم. مالک سندی بودم که یک مدعی از سال ها پیش داشت و فقط نتونستم در دادگاه کیفری دفاع کنم چون وکیل نداشتم.

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2022-10-15 21:58

      سلام بر شما.پاسخ مفصل هست.
      این موارد، مشاوره محسوب میشه و مستلزم پرداخت هزینه هست میبخشید که فرصت پاسخ دهی رایگان نیست.

      پاسخ
  • منصور
    2022-11-02 15:39

    با سلام پرونده مربوط به سال ۹۱ بابت کلاهبرداری بود و به رد مال و جزای نقدی و حبس محکوم شدم الان بعد از ۱۰ سال شاکی بایت تاخیر تادیه شکایت حقوقی کرده آیا در جرم کلاهبرداری تاخیر تادیه تعلق میگیره و زمان آن از چه تاریخی محاسبه میشه ممنون

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2022-11-04 20:59

      سلام بر شما.
      این موارد، مشاوره محسوب میشه و مستلزم پرداخت هزینه هست میبخشید که فرصت پاسخ دهی رایگان نیست.

      پاسخ
  • دانیال
    2022-11-24 14:24

    درود
    در کلاهبرداری از سال 95 تا 97 مبلغ چهارصد میلیون تومان بابت خرید آپارتمان کلاهبرداری شده رای قطعی رد مال صادر شده ،
    قصد دادخواست حقوقی برای ضررو زیان داریم

    آیا با مطالبه ضرر و زیان ،خسارت از زمان تاریخ شکایت محسابه میشود یا از زمان پرداخت وجه به متهم؟

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2022-11-25 00:24

      سلام بر شما.
      این موارد، مشاوره محسوب میشه و مستلزم پرداخت هزینه هست میبخشید که فرصت پاسخ دهی رایگان نیست.

      پاسخ
  • پوریا
    2023-02-09 00:17

    سلام وقتتون بخیر،اگر شخصی در احکام کیفری محکوم شده باشد و مبلغ هم ۳تومن باشه،ایا شاکی میتونه بعد از گذشت چند سال درخواست تاخیر در تاییده بده؟( بعد از ۳ سال درخواست مطالبه وجه کردن با استناد به ۵۲۲ تقاضای تاخیر در تاییده هم دارن)

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2023-09-18 01:39

      درود
      همون شکایت کیفری یعنی مطالبه طلب و با جمع شرایط دیگر ماده 522 مطالبه خسارت تاخیر تادیه منعی نداره.

      پاسخ
  • رضا ایمانی
    2023-05-07 12:54

    سلام
    دادگاه حکم رد مال را صادر کرده و از من درخواست شماره حساب شده
    این به معنای قطعی دریافت مبلغ از محکوم است یا روند دیگری نیز باید انجام شود؟ حداکثر چه مدت زمانی مبلغ به حساب من واریز خواهد شد؟

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
      2023-05-11 17:26

      سلام
      قاعدتاً محکوم علیه اقدام به پرداخت مبالغی مورد حکم نموده است.گمان نمی کنم بیش از دو هفته زمان ببرد.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.