رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز و نحوه جبران خسارت از مالباخته

نظریه مشورتی در خصوص مهلت پرداخت محکوم به توسط شهرداری

یر رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز شامل چه مواردی می گردد؟ آیا پرداخت به نرخ روز شامل هر نوع مالی است که مورد انتقال مال غیر و یا کلاهبرداری قرار می گیرد و یا صرفاً در جایی که مال موضوع کلاهبرداری وجه نقد است؛ می توان مدعی پرداخت به نرخ روز شد؟

از طرفی ترتیب دادخواهی ، قالب دعوی و مرجع رسیدگی کننده به این ادعا چیست؟

اداره حقوقی قوه قضاییه در این مورد نظریه ای صادر نموده که در زیر درج می گردد:

استعلام : در جرایم کلاهبرداری ، فروش مال غیر و مانند آن که دادگاه مکلف است در رأی خود راجع به رد مال نیز اظهار نظر کند ، آیا علاوه بر رد مال می توان به موجب دادخواست جداگانه مطالبه خسارت تأخیر تأدیه و جبران خسارت کرد و آیا خواهان علاوه بر رد مال ، استحقاق مطالبه خسارت تأخیر تأدیه و سایر خسارات ناشی از جرم از دادگاه کیفری را دارد ؟

پاسخ : در خصوص بزه های انتقال مال غیر و کلاهبرداری ، بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس ، و ارتشاء و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷ ، دادگاه مکلف است مرتکب جرم را علاوه بر حبس و جزای نقدی ، به رد « اصل مال » محکوم کند و منظور از « اصل مال » ، حسب مورد همان اصل ثمن پرداختی یا مال موضوع کلاهبرداری و است و شامل مابه التفاوت کاهش ارزش ثمن یا مال مورد کلاهبرداری نمی شود ؛ شایسته ذکر است در فرضی که مال موضوع کلاهبرداری وجه نقد باشد با توجه به مواد ۱۰ ، ۱۴ و ۱۵ قانون آیین دادرسی کیفری و آرای وحدت رویه شماره های ۷۳۳ مورخ ۱۵/۷/۱۳۹۳ و ۸۱۱ مورخ ۱/۴/۱۴۰۰ هیأت عمومی دیوان عالی کشور ، مال باخته می تواند تحت عنوان ضرر و زیان ناشی از جرم محکومیت مرتکب بزه به پرداخت خسارات قانونی از جمله مابه التفاوت ارزش وجه موضوع جرم را با تقدیم دادخواست حسب مورد از دادگاه کیفری رسیدگی کننده به جرم و یا دادگاه حقوقی درخواست کند . (نظریه مشورتی شماره 831/1400/7 مورخ 19/8/1400 )

این مطلب در خصوص رد مال در کلاهبرداری به نرخ روز توسط مسعود فریدنی (وکیل پایه یک دادگستری) تدوین گردیده است.

4 دیدگاه. Leave new

 • پیمان فضلی قرابقلو
  2022-05-22 09:54

  بسیار از راهنمایی ارزنده و مفیدتان سپاسگزاریم

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-05-22 23:59

   درود
   خواهش می کنم.

   پاسخ
   • پیمان فضلی قرابقلو
    2022-05-23 02:48

    ببخشید بعد از خواندن این مقاله سوالی پیش آمده است، شاکی شکایتی با عنوان کلاهبرداری تقدیم دادگاه نموده با این شرح ک متشاکی طی یک نوع کلاهبرداری توانسته مبلغی را نقدا از شاکی حصول کند، رای نهایی دادگاه با تایید موضوع مورد شکایت به رد مال متشاکی صادر میشود، متشاکی در موعد مقرر در اجرای احکام حاضر نمی‌شود، آیا شاکی میتواند درخواست رد مال به نرخ روز داشته باشد؟ باز هم بسیار سپاسگزارم

    پاسخ
    • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
     2022-05-24 00:56

     سلام
     در همان پرونده،خیر
     منظور اداره حقوقی،مطالبه ضرر و زیان طی دعوی حقوقی مستقل هست.
     هر چند این نظریه،صرفا مشورتی هست ولی استدلال و استنادات اون قوی هست و میشه در دعوی مطالبه ضرر و زیان ازش بهره برد.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست