تغییر کوچه بن بست به کوچه بن باز :حقوق مالکان و مرجع رسیدگی به شکایت

تغییر کوچه بن بست به کوچه بن باز از نظر حقوق مالکان و مرجع رسیدگی به شکایت و عنوان خواسته و شکایت موضوع مطلب حاضر است که البته در پرتو نظریه مشورتی شماره 774/99/7 مورخ 19/7/1399

که ذیلاً درج می گردد،ارائه شده است:

نظریه مشورتی در مورد تغییر کوچه بن بست به کوچه بن باز

استعلام : مطابق ماده ۲۴ قانون مدنی و بند ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری ها مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی کوچه ی بن بست به عنوان ملک عمومی محسوب نمی شوند ؛ بلکه ملک مالکان اهالی کوچه محسوب می شوند .

 1-چنانچه در نقشه طرح تفصیلی شهری کوچه بن بست قدیمی ، بن باز تعریف شده باشد ؛ به طوری که به کوچه مقابل متصل شود ، آیا مالکان هر کدام از این کوچه ها که تحت عنوان حقوق مکتسب یا هر عنوان دیگری به این امر اعتراض دارند ، حق طرح دعوا جهت اصلاح نقشه طرح تفصیلی مبنی بر اعاده به وضعیت بن بست را دارند ؟

2-در صورت مثبت بودن پاسخ ، رسیدگی به موضوع در صلاحیت دیوان عدالت اداری است یا دادگاه های عمومی حقوقی ؟

 3-در فرض سؤال که کوچه بن بست به بن باز تبدیل شده و عملا به ملکیت شهرداری در آمده است ، آیا شهرداری مکلف به پرداخت بهای عادله روز آن به نسبت قدرالسهم به مالکان کوچه است ؟

 4-مطابق ماده ۸ قرن نحوه خرید و تملک اراضی برای اجرای برنامه های عمومی ، نظامی و عمرانی دولت مصوب ۱۳۵۸ شورای انقلاب به اصلاحات و الحاقات بعدی که پیش از اجرای هر طرح باید بدوأ حقوق مربوط مالک پرداخت شود . آیا در این مورد هم بدوأ باید حقوق مالکان کوچه بن بست پرداخت شود ؟

پاسخ :

 1- مستفاد از ماده ۲۴ قانون مدنی و تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی ، کوچه های بن بست ملک شخصی اهالی همان کوچه میباشد و ملک عمومی محسوب نمی شود . ليكن چنانچه در طرح های شهری کوچه بن بست به بن باز تبدیل شود ، از آنجا که طرحهای شهری در اجرای قواعد حقوق عمومی و تأمین منافع عمومی تصویب می شود ، امکان اعاده به وضع سابق را در صورت رعایت قوانین و مقررات مربوطه نخواهند داشت .بدیهی است ترتیبات حاکم بر تصویب طرح های تفصیلی ، جامع و یا هادی بر اساس مقتضیات و تأمین منافع و حقوقی عمومی شهروندان اتخاذ شده است و باید اجرای آن محترم شمرده شود . ليكن امکان طرح دعوی در کلیه موارد حقی است که در اصل سی و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است .

2-چنانچه اهالی به تصویب طرح تفصیلی اعتراضی داشته باشند ، شکایت از طرح مذکور را که شکایت از تصمیمات شورای عالی شهرسازی و معماری محسوب می شود ، باید مطابق ترتیبات مقرر قانونی در دیوان عدالت اداری طرح کنند .

3-در شهرداری اجرای نقشه طرحهای شهری که به موجب آن املاک خصوصی شهروندان به تملک شهرداری در می آید ، شهرداری مکلف به پرداخت قیمت روز مطابق قوانین و مقررات است . بدیهی است پرداخت بهای روز مطابق ترتیبات مقرر قانونی پیش از اجرای طرح ضروری است و در صورت عدم پرداخت و عدم اجرای قوانین مربوطه و اجرای طرح توسط شهرداری ، حق طرح دعوی در دادگاههای حقوقی برای دریافت بهای ملک و خسارات وارده برای مالکین متضرر وجود خواهد داشت .

این مطلب در خصوص تغییر کوچه بن بست به کوچه بن باز تدوین شده است.

2 دیدگاه. Leave new

 • داود عزیزی
  2022-11-08 18:13

  دوقطعه زمین پشت به پشت هم بود وصاحب ملک شرقی طبق صورتجلسه سهرداری انتهای کوچه واقع در زمبنهای خود را بن بست اعلام نمود وما هم طبق تفکیک زمینهای خودرا قواره بندی نمودبم حالا همان همسایه نطرش عوض شده و دیواره انسداد شده کوچه را بن باز کرده حالا تکلیف زمین ما وشهرداری به کچا میرسد

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2022-11-17 18:23

   سلام بر شما.
   این موارد، مشاوره محسوب میشه و مستلزم پرداخت هزینه هست میبخشید که فرصت پاسخ دهی رایگان نیست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.