قلع و قمع در تغییر کاربری و تاثیر موقعیت ملک در زمان وقوع جرم

قلع و قمع در تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ های داخل در حریم روستا|مسعود فریدنی

قلع و قمع در تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها از جهات مختلف قابل بررسی است.توضیح اینکه اراضی زراعی و باغ های داخل در محدوده روستاهای داخل دارای طرح هادی،مشمول مقررات جزایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها نیستند.

یکی از سوالات بحث جاری آن است که آیا در فرض آن که ملک مورد دعوی بر اساس تغییرات در محدوده جغرافیایی شهرها و روستاها، داخل در محدوده روستا گردد،حکم قطعی قابل اجراست یا خیر؟

اداره حقوقی قوه قضاییه طی نظریه مشورتی شماره 235/1400/7 مورخ : ۱۴۰۰/۰۴/۱۲در این باره چنین اعلام نموده است:

نظریه مشورتی در مورد قلع و قمع در تغییر کاربری

استعلام : در صورتی که شخصی بابت تغییر کاربری اراضی زراعی ملک محکوم و بعد از صدور رأی ملک داخل محدوده و حریم شهر یا روستا قرار گیرد تكليف رأى قطعی از حيث اجراء حکم چگونه است .

پاسخ : اولا ، مطابق ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها ( اصلاحی ۱/۸/۱۳۸۵ ) کلیه مالکان و متصرفان اراضی زراعی و باغ های موضوع این قانون که به صورت غیر مجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره یک ماده یک این قانون مبادرت به تغییر کاربری کنند ، مرتکب جرم شده و به شرح مذکور در این ماده محکوم می شوند .

ثانيا ، حکم قطعی کیفری مبنی بر محکومیت شخص به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس موضوع ماده ۳ قانون یادشده لازم الاجرا است ؛ مگر آن که ، به یکی از جهات قانونی نقض و یا مشمول مرور زمان موضوع بند « ث » ماده ۱۰۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ قرار گیرد و قرار گرفتن بعدی ملک در محدوده یا حریم شهر یا روستا موجب و محملی قانونی برای موقوفی یا عدم اجرای مجازات های مذکور نیست .

ثالثا ، قلع و قمع بنا موضوع ماده ۳ قانون صدرالذکر ، جزء لاینفک حکم کیفری است ؛ اما ماهیت مجازات ندارد و امری حقوقی محسوب می شود و به همین سبب مشمول مرور زمان موضوع ماده ۱۰۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ نمی شود ؛ این حکم با هدف اعاده وضع به حال سابق پیش بینی شده است ؛ لذا در فرض سؤال که متعاقب صدور حکم قطعی و لازم الاجرا بر قلع و قمع بنا ، ملک در محدوده یا حریم شهر یا روستا قرار گرفته است ، اجرای حکم بر قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز هدف قانون گذار از تدوین این مقرره را برآورده نمی سازد ؛ ضمن آن که کاربری زمان اجرای حکم ، منطبق با حکم است . لذا به نظر می رسد اجرای این بخش از حكم مبنی بر قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز موضوعا منتفی است .

ارتباط با وکیل دعاوی ملکی و جرم تغییر کاربری

جهت اعطای وکالت به وکیل و یا تنظیم لایحه دفاعیه با شماره تلفن 09123978117 ( به نام مسعود فریدنی وکیل پایه یک دادگستری) تماس بگیرید.

از ارائه مشاوره رایگان معذوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست