شکایت از شهرداری بابت صدور یا ابطال پروانه ساختمان

شکایت از شهرداری بابت صدور یا ابطال پروانه ساختمان

شکایت از شهرداری بابت صدور پروانه – پروانه ساختمان شهرداری عبارتی است که در موارد مختلفی در اخبار،محاورات عمومی و مباحث تخصصی بین حقوقدانان و پرسنل شهرداری از آن صحبت به میان می آید. برای نمونه در مورد تخلفات ساختمانی مطروحه در کمیسیون ماده 100 شهرداری به دلیل ساخت و ساز بر خلاف مندرجات پروانه ساختمانی یا احداث بنای بدون اخذ پروانه ساختمانی ،در مورد تعیین کاربری مجاز ملک از کاربری مندرج در پروانه ساختمان و در موقع خرید و فروش املاک بر مطالعه پروانه ساختمان تاکید می گردد. در این مقاله برآنیم که مباحث و سوالات مربوط به پروانه ساختمان را به طور اِجمالی بررسی نماییم.

پروانه ساختمان شهرداری چیست؟

پروانه ساختمان صادره از ناحیه شهرداری در واقع سندی است که توسط شهرداری مرحله طی تشریفاتی و با رعایت ملاحظاتی مانند رعایت طرح تفصیلی و مقدار تراکم و سطح اشتغال مجاز و احراز مالکیت متقاضی صدور پروانه و پس از پرداخت بدهی های ملکی و کسبی و به طور کلی عوارض و بهای خدمات شهرداری و شرکت های وابسته از ناحیه شهرداری، صادر و مجوز قانونی برای مالک جهت احداث بنا و تاسیسات است.

مهم ترین مندرجات پروانه ساختمان عبارتند از:
مساحت زیربنا،تعداد طبقات،نوع اسکلت ساختمان،مشخصات متقاضی صدور پروانه،شماره پلاک ثبتی ملک،نام مهندسین ناظر،تاریخ صدور پروانه و کروکی زمین
فرآیند کلی صدور پروانه ساختمان به این شکل است که مالک یا وکیل او با ارائه مدارک و مستندات مالکیت درخواست صدور پروانه ساختمان را مطرح می نماید.
چنانچه مالکیت ملک بین چند نفر مشترک باشد،حضور همه آنها یا وکیل آنها ضروری است چون صدور پروانه ساختمان برای املاک مشاعی بایستی با تقاضای تمام مالکین باشد ولو اینکه فرضاً شریکی یک صدم از ملک را مشاعاً در مالکیت داشته باشد. بعد از احراز عدم بدهی و یا پرداخت عوارض نوسازی و کسبی و… انجام بازدید توسط مامور شهرداری،دستور نقشه صادر می گردد و سپس بر اساس ضوابط شهرسازی و طرح تفصیلی،نقشه معماری تهیه می گردد. بعد از انجام مراحل بالا که به تایید کلیه مسئولین ذیربط شهرداری می رسد، فیش عوارض صادر و پرداخت می گردد و بعد از پرداخت فیش عوارض،شهرداری مبادرت به صدور پروانه ساختمان خواهد نمود. شهرداری ها برای صدور پروانه ساختمان بایستی مقررات طرح تفصیلی،طرح جامع و کلیه مقررات قانونی از جمله مصوبات کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را رعایت نمایند.

خودداری شهرداری از صدور پروانه ساختمان

صدور پروانه ساختمان یکی از وظایف مهم شهرداری هاست که در ماده 55 قانون شهرداری (بند 24 )مورد تصریح قرار گرفته است. با این حال این تکلیف به معنای آن نیست که شهرداری در هر حال موظف به صدور پروانه ساختمانی باشد.بنابراین در مواردی مانند اینکه:

 • متقاضی صدور پروانه فاقد مالکیت رسمی ثبتی است و صرفاً سند عادی و قولنامه عادی را دلیل مالکیت معرفی می نماید؛
 • یکی از مالکین ملک مشاعی بدون تقاضا و مشارکت و رضایت سایر شرکاء درخواست صدور پروانه ساختمان می نماید؛
 • مالک از پرداخت عوارض صدور پروانه که مقدمه صدور پروانه است امتناع می نماید و…

شهرداری الزامی به صدور پروانه ساختمانی ندارد. با این حال بعضاً مشاهده می گردد که اساساً شهرداری بدون دلیل موجه از صدور پروانه خودداری می نماید و یا اینکه کمتر از تراکم و سطح اشتغال مجاز پروانه صادر می نماید.

در این موارد، چاره قضایی و حقوقی چیست؟

راجع به اینکه چه مرجعی به دعوی الزام شهرداری نسبت به صدور پروانه ساختمانی رسیدگی می نماید بین دادگاه های حقوقی اختلاف ایجاد شد و در نهایت هیات عمومی دیوان عالی کشور طی دادنامه شماره 556 مورخ 10/2/1370 که در زیر درج می گردد بر صلاحیت دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به این دعوی رای صادر نمود:

صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی در ماده 11 قانون دیوان عدالت اداری مصوب‌بهمن ماه 1360 تصریح شده و از آن جمله شکایت از شهرداریها بشرح قسمت اخیر بند “پ” از شق یک ماده مرقوم به جهت تخلف در اجرای قوانین و‌مقررات یا خودداری از انجام وظایفی است که موجب تضییع حقوق اشخاص می‌شود بنابراین رسیدگی به شکایت مردم از شهرداریها در مورد خودداری‌از صدور پروانه ساختمان در صلاحیت دیوان عدالت اداری می‌باشد و رأی شعبه نهم دادگاه صلح سابق اصفهان صحیح و منطبق با موازین قانونی است. این رأی بر طبق ماده 3 از مواد اضافه شده به قانون آیین دادرسی کیفری مصوب مرداد ماه 1337 برای دادگاهها در موارد مشابه لازم‌الاتباع است. بنابراین مالکین در فرض خودداری بلادلیل شهرداری از صدور پروانه ساختمان می توانند علیه شهرداری در دیوان عدالت اداری شکایت طرح نمایند. بعضاً مشاهده می شود که شهرداری به دلایل دیگری مانند قرار گرفتن ملک در طرح،لزوم واگذاری قسمتی از ملک بابت صدور پروانه،عدم پرداخت قدرالسهم شهرداری از تفکیک و افراز و… از صدور پروانه ساختمان امتناع می نمایند. در این موارد بایستی دلایل و مدارک را در هر پرونده به طور مجزا مورد بررسی قرار داد و حسب تجربه کاری در امور شهرداری و دیوان عدالت اداری بیان می گردد که در برخی اختلافات بین مالک و شهرداری،اقدامات و دلایل شهرداری ها خلاف قانون است بنابراین شعب دیوان عدالت اداری رای بر محکومیت شهرداری صادر می نمایند. ذکر این نکته خالی از فایده نیست که در صورت عدم طرح صحیح دعوی و صدور رای ماهوی(حکم) به ضرر مالک، طرح دوباره دادخواست الزام شهرداری به صدور پروانه امکان پذیر نیست و در اصطلاح قضایی موضوع مشمول اعتبار امر مختومه یا قضاوت شده است.

دعوی ابطال پروانه ساختمان علیه شهرداری

از سوی دیگر در مواردی پروانه ساختمان صادره توسط شهرداری مورد اعتراض و شکایت اشخاصی مانند همسایگان و مالکان مشاعی است. برای نمونه سازنده بر اساس پروانه ساختمانی صادره از سوی شهرداری مبادرت به احداث بنایی نموده که موجب سایه اندازی روی ملک مجاور شده و ضوابط شهرسازی محل مورد نظر را رعایت ننموده است. و یا اینکه پروانه ساختمانی بدون رعایت حقوق مالکانه شرکاء و سایر حقوق اشخاص دیگر صادر شده باشد.در این موارد نیز،رسیدگی به موضوع در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.لازم به ذکر است برای طرح دعوی ابطال پروانه ساختمانی بهتر است قبل از ساخت کامل و بنا و ترجیحاً از همان زمان شروع عملیات ساختمانی یعنی گودبرداری اقدام شود و الا احتمال صدور حکم بر ابطال پروانه ساختمانی که نتیجه ای جز بنای خلاف قانون ندارد،به شدت کاهش می یابد.

ارتباط با وکیل دعاوی شهرداری

برای شکایت از شهرداری بابت صدور پروانه ساختمان و یا ابطال آن می توانید جهت ارتباط با وکیل دعاوی شهرداری  با شماره تلفن 09123978117 تماس بگیرید. رسیدگی به این دعاوی در دیوان عدالت اداری واقع در تهران انجام می پذیرد و در صورت عدم امکان عزیمت به تهران جهت حضور در این دفتر،می توانید به صورت غیرحضوری و با ارسال پستی مدارک مربوط به ادعا، طرح دعوی و پیگیری آن را به وکیل بسپارید.

از ارائه مشاوره رایگان جداً معذوریم.

30 دیدگاه. Leave new

 • عیسی جمالی
  2021-01-13 23:47

  سلام وعرض ادب خواستم بدانم اگر دیوان پروانه ای را باطل نماید آیا کمیسیون ماده صد می تواند وفق تبصره ماده 4 رای به صدور جریمه نماید شایان ذکراشت پروانه خلاف ضوابط شهرسازی را شهرداری صادر نموده است
  باتشکر

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-01-24 11:46

   درود بر شما
   سوال قابل تاملی هست از این جهت که ضمانت اجرای قانونی احداث بنای بدون پروانه با جمع شرایطی میتونه،جریمه نقدی باشه و از طرفی اگه در این فرض با وجود ابطال پروانه توسط دیوان،رای به جریمه داده بشه،یه طورایی نقض غرض و در عمل باعث بی اعتبار شدن رای دیوان میشه،بر مبنای استدلال اخیر که مورد ترجیح بنده هست به نظرم ابقاء بنا و رای به جریمه درست به نظر نمیرسه

   پاسخ
 • عیسی جمالی
  2021-01-13 23:57

  سلام وعرض ادب مجدد ، آیا این درست است که بنابر پیشنهاد آقای مطهری نماینده سابق مجلس یک ماده الحاقی درخصوص مجازات کسانی که در صدور پروانه ساختی که ضوابط قانونی وضوابط شهرسازی در آن رعایت نشده باشد شامل قانون تعزیرات بشود؟
  باتشکر وتجدید احترام

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-01-24 11:41

   سلام بر شما
   بنده چیزی نشنیدم.

   پاسخ
  • سلام یک ساختمان با پروانه ۴طبقه روی پیلوت داریم میسازیم موقعیت ملک ما مشکلی ندارد برای گرفتن مجوز یک طبقه اضافه تر از پروانه وطراحی ساختمان ما برای ۷طبقه پیش بینی شده اگر با مراجعه به شهرداری و درخواست اضافه کردن یک طبقه دیگر به پروانه شهرداری جواب رد دهد آیا میشود از مراجع دیگر پیگیری کرد چون چند روز گذشته یکی از دوستانم مجوز اضافه کردن یک طبقه به مجتمع مسکونیش را از شهرداری گرفت ولی احتمالا شهرداری به همه مجوز اضافه طبقه را نمیدهد یه راهنمایی از شما کارشناس گرامی داریم

   پاسخ
   • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
    2022-05-23 00:07

    سلام
    الزام شهرداری به اعطای حداکثر تراکم به جایی نمیرسه معمولاً.بر حل موضوع از طریق اداری تمرکز نمایید.

    پاسخ
 • سارا
  2021-02-14 23:15

  با عرض سلام و خسته نباشید
  عارضم که بنده یه ملک با وسعت بالا دارم که از قدیم به بنده ارث رسیده و این ملک دارای پلاک ثبتی از سال ۱۳۱۰ و دارای احکامه صادره از دادگاهای حفظ حقوق بیت المال میباشد که نه ملی و نه موات است و این ملک در روستایی واقع شده که نزدیک یکی از شهر های تازه تاسیسه و ملک در تصرف بنده است . چند وقت پیش برای دیوار کشی اقدام کردم که شهرداری ان شهر مانع از کارم شد و من برای علت اینکار به شهرداری مراجعه کردم و درخواست ارائه مصوبه کردم که گفتن ما نداریم و فقط یک توصیه نامه داشتن در صورتی که در مصوبه شورای عالی شهر سازی امده که ۴۰۰ هکتار از این اراضی خارج از محدوده شهری و شهرسازی است ولی همچنان از کار بنده جلوگیری و مزاحمت میکنن خواستم بدونم که در صورت شکایت بنده حاکم میشوم یا خیر

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-02-21 15:50

   سلام بر شما
   شهرداری ها تنها در محدوده قانونی و حریم شهر،دارای مسئولیت و اختیار هستند.باید مشخص شود که ملک شما در محدوده قانونی شهر هست یا حریم شهر یا خارج از حریم؟ هر یک از این محدوده ها،دارای وضعیت های حقوقی مخصوص به خود هستند.

   پاسخ
 • مهانی
  2021-04-15 18:24

  با سلام و عرض ادب ساختمانی در مرحله فونداسیون داریم که طبق پروانه با مجوز 70 درصد ساخت مساحت اشغالی ساخته ایم و رضایت 70 درصد همسایه غربی وحتی 80 درصد ار همسایه رقی داریم همچنین پلاک ما 2 برابر پلاک همسایه غربی است و عملا با ساخت 60درصد هم از پلاک همسایه غربی 2 متر رد میشود حالا همسایه رفته به دیوان شکایت کرده با عنوان اینکه رضایت ارزشی نداره در دفترچه طرح تفصیلی درصورتی که رضایت محضری و کتبی است و خود شاکی نیز ساخت بیش از 60 درصد فضای اشغالی به اندازه 60درصد +2.80متر با رضایت ما ساخته و حالا درخواست داده به باطل کردن پروانه ساختمانی ما و ساختمان مارو متوقف کردن
  چه اقدامی میتوانیم انجام بدیم برای شکستن رای توقف و همچنین محاکمه کردن شاکی و رد ابطال پروانه؟

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-04-16 00:17

   سلام بر شما
   این مسائل در حد مشاوره و مستلزم پرداخت هزینه هستند بهتر است به صورت حضوری یا غیر حضوری با ارائه دادخواست تقدیمی شاکی و تصویر رضایت نامه ها از وکیل دادگستری مشورت بگیرید.

   پاسخ
 • قهرمانی
  2021-05-28 01:06

  سلام من از شهرداری پروانه گرفتم وبراساس پروانه ساختمان عقبکشی کردم اما الان متوجه شدیم که شهرداری در پروانه خطا کرده و زیاد عقبکشی کردیم و سازه ساختمان هم اجرا شده اینجا مقصر کیه ؟ و چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-05-30 14:15

   سلام – برای اطلاع از موقعیت حقوقی و راه کار قضایی برای حل چنین مشکلاتی به صلاحه که با پرداخت هزینه از وکیل مشاوره بگیرید ولیکن اگه کل مسئله همین باشه به نظر بنده طرح اولیه دعوی در دیوان عدالت اداری به خواسته احراز وقوع تخلف از قوانین و مقررات علیه شهرداری و بعد از گرفتن حکم دعوی اخیر،طرح دعوی مطالبه خسارت در دادگاه حقوقی محل، چاره کار هست.

   پاسخ
 • وحید نشاسته
  2021-06-30 00:51

  باسلام خسته نباشید
  اگر شهرداری پس چند سال از صدور پروانه بدلیل تغییر طرح شهر و ایجاد محدوده برای میراث فرهنگی اقدام به ایجاد محدودیت برای املاک حتی املاکی که پروانه برای ان صادر شده ایا این موضوع قابلیت طرح شکایت و دریافت خسارت دارد یا خیر؟؟؟

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-07-13 02:48

   سلام و پوزش به خاطر تأخیر در پاسخ دهی به علت مشغله کاری
   اگر صورت مسئه همین هست؛ بله راه برای شکایت در دیوان باز هست و حداقل در مورد املاکی که با رعایت مقررات برای آنها پروانه صادر شده،می بایست شکایت شاکی به نتیجه برسد ولی توضیح کامل ابعاد موضوع نیازمند شرح مسئله و پاسخ گویی به برخی سوالات مشاور هست که درخور گرفتن وقت مشاوره حضوری و یا حداقل غیرحضوری با وکیل است.

   پاسخ
 • مهدی
  2021-08-01 18:14

  عرض سلام
  بنده قصد شکایت جهت ابطال پروانه ساخت همسایه مجاور رو دارم. میشه راهنمایی بفرمایین اگر از طریق سامانه ساجد بخواهم اقدام کنم از کدام “عنوان خواسته” باید دادخواستم رو مطرح کنم
  خودم از عناوینی که بعنوان پیش فرض هست موردی رو پیدا نکردم
  بسیار ممنون از راهنمایی تون

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-08-02 23:41

   سلام
   شخصاً به خاطر همین مشکلات،دادخواست ها رو به صورت دستی میبرم دبیرخانه دیوان و اونجا ثبت می کنم.ولی اگه عنوانی به این عبارت : ابطال تصمیمات و مصوبات شهرداری، یا عبارات مترادف موجود هست،همین رو بنویسید و بعد داخل پرانتز بنویسید صدور حکم مبنی بر ابطال پروانه ساختمانی شماره ….

   پاسخ
 • جلال
  2022-05-06 16:24

  سلام . شهرداری بابت جبران خسارت زمین ناشی از تعریض خیابان مطابق مصوبه کمیسیون ماده ۵ سال ۹۲ شهر بجنورد به میزان ۸۰ درصد تراکم ساختمانی اعمال نموده و پروانه نیز صادر گردید تا اینکه همسایه دیوار به دیوار بنده ۳ متر جلوزدگی داشته که پس از پرسجو متوجه شدم شهرداری ۹۰ درصد تراکم برای همسایه اعمال نموده . پس از مراجعه به شهرداری درخواست افزایش تراکم مطابق تراکم داده شده همسایه کردم اما جواب ندادن و من هم در دادگاه های عمومی از شهرداری شکایت کردم که چرا تراکم به یکی ۸۰ داده شده و به یکی ۹۰ اونهم دیوار به دیوار هم که در دادگاه بدوی شهرداری محکوم شد اما در دادگاه تجدید نظر رای برگشت و شهرداری تبرئه شد و حکم دادگاه تجدید نظر نیز این بود که باید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت شود و ابطال مصوبه سال ۹۲ صورت گیرد .سوال من این است چرا در دادگاه اولیه صحبت از دیوان عدالت اداری نشد و بعد از رای قاضی ۲۲ میلیون تومان هزینه دادرسی از من گرفته شد . همچنین به فرض شهرداری براساس مصوبه ۸۰ درصد بعد از عقب نشینی زمین سطح اشغال داده اما طبق قانون ۶۰ درصد اولیه بعلاوه ۱۵ متر است که ۸۰ درصد عقب نشینی شاید معادل ۵۰ درصد قانون شهرداری ها باشه یعنی شهرداری بصورت رایگان و با فریب مردم سطح اشغال داده .ضمنا نماینده حقوقی شهرداری خودش گفته تا ۸۴ درصد مجاز به افزایش تراکم برای ملک بنده هستن مشروط به اینکه اعتراضی توسط مالک انجام میشد که بعد از درخواست کتبی به شهرداری متاسفانه شهرداری بجنورد ترتیب اثر نداد و گفت شما در مرحله پایانکار هستید که مجبور شدم شکایت کنم.اگر بخواهم در دیوان شکایت کنم تحت چه موضوعی طرح دعوی شکایت کنم و آیا دادگاه تجدید نظر که رای را برگرداند نمی توانستند شهرداری مجاب کنه با مالک به توافق برسه من در هیچ جایی توافقی باشهرداری نداشتم .

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-05-06 17:28

   درود
   سوال شما بسیار مفصل و چند وجهی است در چنین مواردی بهتره از وکیلی که در زمینه دعاوی شهرداری دارای دانش و تجربه هست حداقل به صورت مشاوره کمک بگیرید کما اینکه در ابتدا از این راه کار استفاده نکرده و وقت و هزینه تون به هدر رفته.
   به طور خلاصه:
   1-موضوع در صلاحیت دادگاه نبوده و رای تجدیدنظر درست هست.در دادگاه ها هم اختلاف هست در تفسیر قوانین و هم سواد حقوقی دادگاه ها کم و زیاد داره.دیگه بحث از این که چرا دادگاه بدوی اون رای رو داده بی فایده است.شما می بایست قبل از شکایت مشورت می گرفتید.
   2-شهرداری ها مکلف به اجرای مصوبات کمیسیون ماده پنج هستند.
   3-در مورد تراکم، یک تراکم پایه در شهرداری ها مرسوم هست و یک تراکم مجاز—متاسفانه شهرداری ها بعضاً از این موضوع سوء استفاده می کنند و بدتر از آن رایی از دیوان عدالت اداری صادر شده که در واقع مهر تایید زده بر رویه مورد انتقاد شهرداری ها در این باره.
   4-اگه بحث تون ساخت و ساز غیر مجاز همسایه هست، دو فرض داره،یا طبق پروانه ساخته و پروانه مازاد بر تراکم مجاز هست، طرح دعوی در دیوان به خواسته هایی که باید در موردش فکر کرد و قاعدتاً ابطال پروانه همسایه یکی از اونها هست،(به فرض محقق بودن شرایط ابطال)چاره کاره–اگه پروانه صحیحاً صادر شده و همسایه، بیش از پروانه ساخته، کمیسیون ماده 100 صالح به رسیدگی هست.
   5-دقیق متوجه منظورتون در مورد نقد مصوبه کمیسیون نشدم، ولی بعید میدونم دعوی ابطال مصوبه کمیسیون ماده 5 به جایی برسه—–موضوع در خور پرسش و پاسخ بیشتر هست تا دوباره متضرر نشوید از بابت طرح دعوی غلط و صرف هزینه و وقت.

   پاسخ
 • سارااا
  2022-05-31 04:16

  سلام. ما شش مالک هستیم که قرارداد مشارکت رو با سازنده امضا کردیم. پنج مالک وکالت کاری دادن بنا به دلایلی بنده ندادم. سازنده با تزویر بدون اطلاع بنده پروانه تخریب و نوسازی رو بصورت شریکی با بنده گرفته. ملک در انتهای ساخته منتها بخاطر ماده صد دوماهه کار استاپ شده و من الان متوجه مسله وکالت کاری و شریک شدن با سازنده رو متوجه شدم. مجازات سازنده چیه و کجا باید شکایت کنم؟

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-05-31 23:05

   سلام
   این موارد مشاوره محسوب و مستلزم پرداخت هزینه هست با این حال اگه مرتکب جعل سند شدن،ضمن شکایت کیفری، می توانید بابت ابطال پروانه در دیوان و خلع ید در دادگاه اقدام نمایید.

   پاسخ
 • عباس رضاپور
  2022-06-01 01:02

  با سلام ملکی ۲۰۰۰ متری در مجاورت وزارت اطلاعات داریم . ۳۰ سال پیش در طرح فضای سبز قرار گرفت از دیوان الزام به صدور پروانه درخواست و رای قطعی در سال ۹۷ اخذ شد نهایتا دستور العملی امد که به تمامی املاک اینچنینی تراکم پایه یعنی دوطبقه و ۶۰ درصد سطح اشغال داده شود و طبق همین دستور العمل دستور نقشه گرفتیم . آیا باتوجه به اینکه بعد از صدور پروانه در ۲ طبقه عملا فضای سبز معنایی ندارد میتوان درخواست حذف طرح را از کمیسیون ماده پنج درخواست کرد ؟ ۰۹۱۲۲۲۷۲۷۴۸ افرادی هستن اما نمیتوان بهشون اعتماد کرد در صورت امکان انجام به شماره بنده پیام بدهید تا با شما تماس بگیرم .. ممنون از بزرگواریتون

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-06-01 20:49

   سلام
   کمیسیون،الزامی به برداشتن طرح ندارد.در صورتی که تغییر کاربری به تقاضای شما باشد، شهرداری از شما عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری دریافت می نماید.مگر اینکه ضمن مذاکره با اعضای کمیسیون یا هر طریق ممکن، بدون ثبت درخواستی از ناحیه مالک،تغییر کاربری و اعاده کاربری مسکونی تصویب گردد که در این فرض به نظر بنده،عوارض مذکور تعلق نمی گیرد.
   متاسفانه فرصت انجام امور اداری را نداریم.

   پاسخ
 • محمد
  2022-06-14 15:41

  سلام
  وقت بخیر. لطف میکنید راهنمایی بفرمایید.
  بنده به خواسته ابطال پروانه ساخت همسایه روبرویی (به دلیل عدم عقب نشینی) از شهرداری در دیوان عدالت شکایت کردم و به خواست خدا رای دادگاه تجدید نظر به ابطال پروانه و رعایت عقب نشینی و تعریض بصورت قطعی صادر شده. بنده در ابتدای تخریب شکایت خودم را بصورت کتبی در شهرداری و سپس دیوان ثبت نمودم و حتی درخواست توقف عملیات ساختمانی نمودم ولی متاسفانه دادگاه بدوی به آن توجه نکرد. حال باتوجه به اینکه ساختمان همسایه در مرحله سفت کاری است و رای قطعی دیوان هم به ابطال و عقب نشینی میباشد نتیجه چه میشود؟ جریمه یا تخریب؟؟
  اگر جریمه باشد که مشکل بنده حل نمیشود..

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2022-06-15 00:16

   سلام
   با توجه به حکمی که صادر شده،لزوماً بایستی عقب نشینی و تعریض اجرا شود که مستلزم تخریب است.

   پاسخ
 • رحمان
  2022-06-24 12:02

  با عرض سلام و وقت بخیر،بنده یک واحدآپارتمان را در سال ۹۷پیش خرید کردم،همسایه پشت ساختمان شکایت سازنده ها رو به دیوان بابت سایه اندازی کرده و دیوان حکم ابطال پروانه را صادر کرده و گویا حکم تخریب ساختمان را گرفته ولی فعلا دیوان دستور موقت تخریب را فعلا برای بازنگری پرونده را داده،من هم شکایت تادیه و تاخیر و سازنده ها را در دادگاه کردم و حکم دادگاه الزام به دادن یک واحد ساختمانی توسط سازنده ها به بنده و روزی ۱۵۰ هزار تومان که قبلا توافق کرده بودیم،رای دادگاه تقریبا حدود ۵ ماهه که به دادگاه تجدید نظر رفته و فعلا منتظر رای قطعی هستم،خواستم بدونم دادگاه تجدید نظر همون رای اولی را تایید میکنه؟
  من دیروز با وکیلی صحبت کردم گفتن چونکه پروانه باطل شده معامله فسخ میشود و پول شما را به روز میدهند،میخوام بدونم آیا چنین حرفی صحت دارد؟در واقع سازنده ها خلاف کردن گناه من چیست.(در ضمن این آپارتمان مجوز ۴ طبقه دو واحده را دارد که سازنده ها فعلا دو طبقه آن را ساختن)
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🙏

  پاسخ
  • مسعود فریدنی
   2022-06-24 13:01

   سلام بر شما
   چنین مواردی، مشاوره و چون مستلزم صرف وقت هست،بایستی به وکیل، هزینه مشاوره پرداخت گردد تا شما هم به جواب مطمئن تری برسید.
   با این حال، به نظر بنده چون با ابطال پروانه،ادامه ساخت و ساز و اخذ پایان کار با وجود طبقه مازاد میسر نیست، در نتیجه به واسطه ممکن نبودن تسلیم آپارتمان مورد معامله، قرارداد، باطل هست و راه کار مورد هم استناد به رای وحدت رویه 811 دیوان عالی کشور هست و تلاش در این جهت که این رای در مورد متعذر بودن تسلیم هم اجرا شود چون رای مذکور در خصوص بطلان قرارداد به جهت مستحق للغیر بر آمدن مبیع صادره شده است.

   پاسخ
   • جواد
    2022-06-25 16:40

    زمینی از شهرداری خریده ام با قرارداد شهرداری وپروانه ساخت هم از قبل داده بدلیل مشکلات مالی قادر به ساخت نبودم الان شهرداری زمین رانمیدهد باید چکار کنم راهی دارد به گفته خودشان زمین آموزشی خورده این زمینها تکلیف ما چیست لطفا راهنمایی کنید تا پیگیر باشم با تشکر

    پاسخ
    • مسعود فریدنی
     2022-06-28 11:03

     سلام
     به نظر بنده، طرح دعوی ابطال طرح آموزشی با تنظیم دادخواست دقیق و اصولی و پیگیری های لازم.

     پاسخ
 • مجیدصادقی
  2022-06-27 00:59

  سلام مهندس یک سوال داشتم ما سال ۹۹ پول پروانه یک سقف که میخاسیم اضافه کنیم ریخیتم ب حساب شهرداری دو طبقه هم از قبل پروانه داشت که ساخته بودیم بعد ب دلیل مشکل کوچه شهردلری پرونده فرستاد کمیسیون و یک سال طول کشید حالا که مقخاد پروانه صادر کنه میگه مابالتفاوت پول پروانه باید بدید درصورتی که ما همه پول ریختیم ب حسابشون سال ۹۹
  الان ما باید دوباره پول بدیم ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست