ساخت بنا در ملک دیگری چه عواقبی دارد؟ خلع ید یا جبران خسارت؟!

ساخت بنا در ملک دیگری

ساخت بنا در ملک دیگری و یا تصرف زمین توسط همسایه از طریق احداث بنا که در عمل با ورود به ملک غیر انجام می پذیرد؛ مُفهم وقوع غصب می باشد فلذا در اجرای مقررات غصب و در پی طرح دعوی خلع ید یا رفع تصرف عدوانی به صورت کیفری یا دعوی حقوقی، ضمانت اجرای آن پس گرفتن زمین تصرف شده و قلع و قمع مستحدثات است.

اما حقوق، علم اصل و استثناست! به این توضیح که مستند به لایحه قانونی راجع به رفع تجاوز و جبران خسارات وارده به املاک مصوب 1358/9/27 : در دعاوی راجع به رفع تجاوز و قلع ابنیه و مستحدثات غیرمجاز در املاک مجاور هرگاه محرز شود که طرف دعوی یا ایادی قبلی او قصد تجاوز نداشته و در اثر اشتباه در محاسبه ابعاد یا تشخیص موقع طبیعی ملک یا پیاده کردن نقشه ثبتی یا بعلل دیگری که ایجادکننده بناء یا مستحدثات از آن بی اطلاع بوده تجاوز واقع شده و میزان ضرر مالک هم با مقایسه با خساراتی که از خلع ید وقلع بناء و مستحدثات متوجه طرف می شود بنظر دادگاه نسبتاً جزئی باشد، در صورتیکه طرف دعوی قیمت اراضی مورد تجاوز را طبق نظر کارشناس منتخب دادگاه تودیع نماید دادگاه حکم به پرداخت قیمت اراضی و کلیه خسارات وارده و اصلاح اسناد مالکیت طرفین دعوی میدهد در غیر اینصورت حکم بخلع ید وقلع بناء مستحدثات غیرمجاز داده خواهد شد.

بنابراین با رعایت شرایط فوق ،حکم بر خلع ید اجرا نمی شود.اخیراً اداره حقوقی قوه قضاییه در خصوص نحوه ارزیابی قیمت ملک تصرفی و جبران خسارت مالک، نظریه مشورتی به شماره 7/1400/379 مورخ : ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ صادر نموده که عین آن ذیلاً درج می گردد:

نظریه مشورتی در خصوص ساخت بنا در ملک دیگری

استعلام : در زمان احداث ساختمان توسط شخص « الف » به دلیل تبعیت از ساختمان های مجاور و صحیح نبودن جانمایی پلاک ها بخشی از ساختمان در پلاک مجاور قرار می گیرد . پس از بررسی های صورت گرفته مشخص می شود که موضوع مشمول لایحه قانونی راجع به رفع تجاوز و جبران خسارت وارده به املاک مصوب ۱۳۵۸ شورای  انقلاب است . که چنانچه ساختمان « الف » در دو طبقه باشد ، آیا میزان تجاوز و تعیین خسارت می باید با لحاظ فضای بالای زمین محاسبه شود یا صرفا ملاک محاسبه عرصه و خود زمین است ؟

پاسخ : برابر ماده واحده لايحه قانونی راجع به رفع تجاوز و جبران خسارت وارده به املاک مصوب ۱۳۵۸ شورای انقلاب ، متجاوز باید قیمت عرصه مورد تجاوز را طبق نظر کارشناس پرداخت کند . بدیهی است کارشناس در تعیین قیمت عرصه به میزانی که تجاوز شده ، کلیه عوامل و جوانب امر از قبیل تراکم را نیز مورد توجه قرار خواهد داد .

پیشنهاد بازدید:

1-نمونه لایحه دفاعیه خلع ید

2-نمونه رای خلع ید و قلع و قمع

از ارائه مشاوره رایگان معذوریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست