تفکیک اراضی زیر 500 متر مربع و لزوم رعایت حد نصاب تفکیکی

ساخت بنا در ملک دیگری

تفکیک اراضی زیر 500 متر مربع تا جایی که حد نصاب تفکیکی را نادیده نگیرد،مجاز است.از طرفی به هر حال قدرالسهم شهرداری از تفکیک و افراز زمین های شهری مشمول سقف می باشد.

مسئله دیگر آن است که متاسفانه بسیاری از شهرداری ها، مقررات و الزامات ماده 101 اصلاحی قانون شهرداری را نادیده می گیرند.

با این توضیحات،نظریه مشورتی مرتبط با مباحث پیش گفته ارائه می گردد:

نظریه مشورتی شماره 7/99/1884 مورخ : ۱۴۰۰/۰۴/۱۳

استعلام :

در خصوص انجام عملیات افراز املاک مشاعی طبق قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب ۱۳۵۷ ، شهرداری ها مدعی اخذ قدرالسهم در راستای اصلاحیه ماده ۱۰۱ قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی هستند با توجه به قانون یادشده که دو شرط اراضی بالای پانصد متر مربع و داشتن سهم شش دانگ را مطرح کرده است و نظر بر این که برخی متقاضیان افراز دارای اراضی با مساحت بیش از پانصد متر مربع و سند مشاعی هستند و شهرداری بدون توجه به شرط دوم قانون مزبور از متقاضیان قدرالسهم دریافت می کند ، خواهشمند است در خصوص تعلق یا عدم تعلق قدرالسهم شهرداری به مالکان مشاعی یادشده اعلام نظر فرمایید .

پاسخ :

اولا ، مطابق ماده ۱۰۱ اصلاحی قانون شهرداریها مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی مالک مشاعی حق درخواست افراز و تفکیک ملک مشاعی را دارد .

ثانيا ، ، در نقشه تفکیکی ارائه شده از سوی مالک مشاعی باید برای تمامی قطعات تفکیکی ، مقررات شهرسازی از جمله حد نصاب مقرر در طرح تفصیلی هر شهر رعایت شود ؛ در غیر این صورت تفکیک و افراز ممنوع است .

ثالثا ، سرانه شوارع و خدمات مطابق تبصره های ۳ و ۴ ماده مرقوم تا ۴۳ و ۷۵ صدم درصد از هر مالک مشاعی نسبت به سهم خودش قابل وصول است .

از ارائه مشاوره رایگان معذوریم.

6 دیدگاه. Leave new

 • علی شاهی
  2021-11-03 09:13

  باسلام واحترام، قطعه زمین موروثی که برای بخشی از زمین پروانه صادرد با 180مترمربع که برابر طرح هادی ومقررات حد 180متر مربع می باشد واینک قسمتی از زمین به مساحت 320متر باقیماده که در صورت تفکیک به دو قطعه 160مترمربعمی شود، قبلا هزینه کسری تراکم دریافت می ولی الان بنابه اظهار دفتر فنی دریافت هزینه کسری تراکم ملغی شده است که مشکلاتی را در پی دارد. چه باید کرد
  باشتکر

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-11-10 00:22

   سلام و پوزش از بابت تاخیر در پاسخ دهی به جهت مشغله کاری.
   من متوجه منظورتون نشدم سوال نامفهومه.
   با یادآوری کامنتی که اینجا قرار دادید، در ساعت غیر اداری تماس بگیرید.

   پاسخ
 • زهرا مزروعی
  2021-11-09 15:13

  با سلام بنده سال ۹۸ برای گرفتن پروانه ی ساختمان به شهرداری مراجعه کردم شهرداری مبلغ ۱۹۲ ملیون هزینه ی تفکیک مشخص کرد طبق ماده ی ۱۰۱ در صورتی که زمین ما محصور هست قولنامه ای هست و ۲۱۶ متراست.ایا شهرادر موظف به گرفتن این هزینه هست؟

  پاسخ
  • مسعود فریدنی وکیل دعاوی
   2021-11-10 00:19

   سلام
   این موضوع،نیاز به توضیح مفصل داره و مشاوره ها هزینه داره ولی به طور خلاصه، صرف اینکه زمین قولنامه ای و زیر 500 متر مربع هست، دلیل بر عدم شمولیت ماده 101 نیست چون ممکنه این ملک جزیی از زمین سند دار بالای 500 متر مربعی باشه که تا کنون قدرالسهم موضوع ماده 101 پرداخت نکرده باشه.
   البته که منظور از تفکیک و افراز، تفکیک و افراز ثبتی هست ولی چون معمولاً خیلی از شهرداری ها روی زمین های دارای سند عادی هم پروانه صادر می کنند به صلاح هست که اگه مشمول ماده 101 میشه(با لحاظ اونچه عرض شد) چانه زنی کنید و با پرداخت هزینه کمتر از ملک تون بهره برداری نمایید.

   پاسخ
 • احسان صبوریان
  2021-11-26 13:30

  سند زمین های دقیقا ۵۰۰ متر مربع هزینه تفکیک به چه صورت میباشد؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست